piątek, 12 października 2012

Recenzja książki napisana jakiś czas temu dla portalu time4men.pl.


Blaine Taylor- „Inżynierowie tajna armia Hitlera.Fritz Todt I Albert Speer- budowniczowie III Rzeszy”                                                                                                                                                                                                                                                                             

II Wojna Światowa to temat wciąż żywy w sercach wielu narodów i leży w kręgu zainteresowań milionów ludzi na całym globie. Dla tychże osób z pomocą przychodzi Blaine Taylor i jego najnowsze dzieło – „Inżynierowie. Tajna armia Hitlera”. Lektura tej pozycji pozwoli czytelnikom spojrzeć na okres II Wojny Światowej jako czas ogromnych wyzwań gospodarczych i intensyfikacji technologicznej ówczesnych Niemiec. Książka stanowi swoisty hołd dla nazistowskiej myśli technologicznej, a jednocześnie jest przestrogą w jaki sposób nauka i przedsięwzięcia z reguły dobre mogą zostać wykorzystane do złych celów, które stanowią meritum w najtragiczniejszej historii świata. 

Wytworzenie tak doskonałej infrastruktury wojennej wymagało od naukowców nieprawdopodobnych nakładów pracy umysłowej oraz wsparcia finansowego państwa. Książka przedstawia nieznane do tej pory fakty z życia dwóch najtęższych umysłów III Rzeszy – Fritza Todta i Alberta Speera. Pierwszy z wymienionych był twórcą, słynnych do tej pory, niemieckich autostrad i ojcem nowoczesnego budownictwa. Drugi zaś  to mniej utalentowany architekt, ale za to genialny zarządca i bliski współpracownik samego fuhrera. Blaine Taylor ukazuje jak wielki wpływ miała ta dwójka na poczynania Hitlera, który jak się okazuje bardzo szanował zdanie specjalistów. Książka zawiera wiele nieznanych dotąd faktów i ogromną ilość niepublikowanych do tej pory zdjęć (archiwum Goringa), co jest niesamowitą gratką dla entuzjastów tematu II Wojny Światowej i historii III Rzeszy. 
                    

Dzieło Taylora nie jest przeznaczone dla szarego czytelnika. Napisane zostało w sposób bardzo ciężki i akceptowany jedynie przez fanatyków historii współczesnej. Książka zawiera jakby dwie oddzielne części przeplatające się między sobą. Główny wątek przeplatany jest różnego rodzaju dopowiedzeniami, rozwinięciami i biografiami osób związanych niekoniecznie ścisło z tematem. Masa informacji czysto technicznych, danych liczbowych i wiele cytatów pozwala na szczegółowe zapoznanie się z wyzwaniami inżynieryjnymi, ale również paradoksalnie utrudnia je zwykłemu czytelnikowi. Książka może rozczarować tych fanów pragnących wartkiej akcji, teorii spisowych i opowieści o bohaterach, ale chyba nie o to chodzi w opracowaniach tego typu…                                          

Dzieło nie zawiera błędów merytorycznych, choć często napotykamy wplatane opinie autora, z którymi możemy się zgadzać lub nie. Pomimo, że dwojaki sposób konstrukcji książki pozostawia wiele do życzenia, to oprawa graficzna robi ogromne wrażenie. Mnogość niepublikowanych dotąd fotografii, czy nieznanych cytatów zapierają dech w piersiach. Można tam zobaczyć między innymi Hitlera sprawującego kontrolę na budowie autostrady i przechadzającego się po niej w cywilnym ubraniu, co było niezmierną rzadkością.              

Podsumowując jest to arcyciekawa pozycja dla fanów II Wojny Światowej, ukazująca ogromne ilości nowych zdjęć, ciekawostek i informacji na temat dwóch najwybitniejszych inżynierach III Rzeszy. Trzeba jednak przezwyciężyć trudności z konstrukcją tekstu i cieszyć umysł nową „zabawką”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz